tarafından Mar De Carlo

Yaşam Tarzınızı, Sağlık Geçmişinizi ve Aile Geçmişinizi Değerlendirin

Uykuyu etkileyen o kadar çok güç var ki ve bu zorluğun kökenini bulmak için öncelikle bu ‘nedenleri’ ortadan kaldırmak için uykuyu etkileyen en güçlü güçleri araştırmalıyız. Nadiren tek bir ana ‘sorun’ veya faktör vardır ve çoğu zaman bir aile üzerinde etkili olan ve onların iyi bir uyku çekmelerini engelleyen birçok güç vardır. Yaşam tarzınızı, sağlığınızı ve aile geçmişinizi değerlendirmek, uyku zorluğunuzun kökenini keşfetmenize yol açan önemli ayrıntılar ve ipuçları sağlar.

Egzersiz Duyguları

Korku, endişe, öfke, üzüntü, keder, depresyon, heyecan vb. gibi ezici bir duygu nedeniyle uyumakta güçlük çekmek nadir değildir. Bu duyguları geliştirmek için destek istemek ve almak için kendinize izin verin, bunların kökenini anlayın ve onlardan kaçmayın veya direnmeyin.

Odayı çok karanlık tutun. Geceleri banyoyu kullanmak için kalkmanız gerekiyorsa, parlak ışıkları yakmak yerine, nereye gittiğinizi görmenize yetecek kadar küçük bir gece lambası kullanın, ancak yine de gözü aşırı uyarmayan rahat bir durumu koruyun ve uyku döngüsü.

Yatağınızın yanında bir günlük ve kalem bulundurun. Zihniniz hızlandığı için uykuya dalmakta güçlük çekiyorsanız veya çok fazla düşünceyle uyanırsanız ve tekrar uyuyamıyorsanız, zihninizi temizlemek için gece yatağa girmeden önce veya gece uyandığınızda biraz günlük tutmayı düşünün. yani kalıntı yok.

Zihninizi gevşeten ve vücudunuzu rahatlatan sakinleştirici nefes egzersizlerini öğrenin ve bunlarla çalışın.

Kapalı kalma süresini davet edin. Rahatlamak ve stresi atmak için biraz zaman harcayabileceği günlük olarak hoş geldiniz. Bunun bazı örnekleri arasında doğa yürüyüşleri, yoga, meditasyon, günlük kaydı, masaj vb.

Bir uyku rutini oluşturun. Bir yatma zamanı rutini oluşturun ve mümkün olduğunca akşam 10’a yakın uyuyun. Akşam 10’da vücut kendini onarmaya başlar ve uyanık olmak bu süreci yavaşlatır.

Loş ışıklar. Yatmadan en az bir veya iki saat önce tüm ışıkları, bilgisayar ekranlarını, akıllı telefonları kısın. Mavi ışığı ortadan kaldırmak için telefonunuzun veya bilgisayarınızın ekran ve parlaklık ayarını gece vardiyası modunda yapın. Mümkünse ışıklara dimmer anahtarları takın. Mum ışığı, yatmadan önceki saatlerde evi aydınlatmak için en iyisidir ve çoğu kişi bunu çok rahatlatıcı bulur.

Uyku vakti için kesin sınırlar belirleyin. Yatak odanızı dinlenmek ve uyumak için bir sığınak yapın. Uyku ve seks dışında çalışmamaya, televizyon izlememeye veya başka bir aktivite yapmamaya çalışın.

EMF’leri kaldırın. Çalışmalar, uzun süreli maruz kalmanın bağışıklık sistemini baskılayabileceğini ve uykuyu bozabileceğini gösterdiğinden, herhangi bir elektromanyetik alan (emf) ekipmanını odanızdan çıkarın.

Yatak Odası Hava Kalitesini Değerlendirin

Yatak odanızın hava kalitesi uykunuzu etkiliyor olabilir. Odanızın iyi havalandırıldığından ve toz, oda spreyleri, evcil hayvan tüyü, parfüm vb. gibi hava kirleticilerinden arınmış olduğundan emin olun.

Doğal Filtrelenmemiş Güneş Işığı Alın. Mümkünse, sabah ilk iş olarak en az on beş dakika boyunca doğal filtrelenmemiş güneş ışığını gözünüze alın. Daha sıcak aylarda veya daha sıcak iklimlerde, sabahları da cildinizin büyük bir kısmına güneş ışığı gelir. Bu epifiz bezinize ve iç saatinize güçlü bir mesaj gönderecektir. Harikalar yaratıyor.

Sıcaklığı Ayarlayın . Sıcaklığı 68 ile 72 derece arasında tutun.

Bir uyku yardımı kullanın. Rahatınız ve desteğiniz için uyku yastıkları veya yatak pedi gibi uyku yardımcıları kullanın. Duruşunuzu desteklemek için donatılmış bir şilte, şilte veya uyku yastığı bulundurun. Sizin için en uygun olanı bulmak için onlarla deney yapın.

Yatmadan önce hafif yemekler yiyin. Uykunun bölünmesini önlemek ve derin uykuyu teşvik etmek için yatmadan önce sadece hafif öğünler yiyin ve uyku önleyici ve uykuya yardımcı yiyeceklere alışın.

Daha kolay sindirilen yiyecekleri yemeye çalışın. Karıştırılmış yiyecekler ve işlenmemiş yağlı meyveler gibi daha kolay sindirilen yiyecekleri yemeye çalışın ve yatma saatine yaklaşırken porsiyon boyutlarınızı küçük tutun.

Diyetinizden tüm uyarıcıları ortadan kaldırın – Buna kafein, çikolata ve her çeşit baharat dahildir. Tahıl, fasulye ve süt ürünleri gibi, doğası gereği sindirim sistemini uyarıcı ve tahriş eden gıdaları ortadan kaldırmak da çok önemlidir. Bu, günün ilerleyen saatlerinde daha da önemlidir. Tahıllar ayrıca, uykuyu tetikleyen hormonları ve diğer gerekli kofaktörleri üretmek için gerekli olan bağırsak kolesterolünüzdeki kolesterol ile bağlanma eğilimindedir. MSG de kaçınılması gereken bir şeydir ve günümüzde birçok farklı isim altında her türlü üründe gizlidir. Ayrıca uyarıcı bir etkiye sahip olabilecekleri ve çoğu durumda bir kimya deneyi gibi oldukları için vitamin takviyeleri akşamları alınmasına da dikkat edilmelidir. Mümkünse sabahları ve öğleden sonraları almak muhtemelen en iyisidir.

Sağlıklı kan şekeri seviyeleri hakkında öğrenebileceğiniz her şeyi öğrenin. Kan şekerinin uyku kalitesi üzerinde büyük etkisi vardır.

Sağlıklı bağırsak florası oluşturun. Dikkate alınması gereken başka bir şey de bağırsaklarınızdır. Sağlıklı bağırsak florası oluşturmak ve sonra onu kendi haline bırakmak önemlidir. Birçok araştırmacı, bağırsaktaki bakterilerin döngüsel olarak ölmesini uyku döngüleriyle güçlü bir şekilde ilişkilendiriyor.

Daha fazla uyuyarak, kestirerek veya yoga, meditasyon, günlük kaydı, sanat, doğa yürüyüşleri vb. gibi rahatlatıcı bir günlük aktiviteye katılarak stresi azaltın . Uyku, stres hormonlarının dengelenmesine yardımcı olur. Endişeli ve/veya stresli hissettiğinizde sinir sisteminiz vücudunuzda fizyolojik değişikliklere neden olur. Adrenalin ve stres hormonu kortizol, kan dolaşımınıza salınır ve vücudunuzun savaş ya da kaç tepkisi vermesine neden olur. Sonuç olarak, sindirim sisteminiz yavaşlar ve bu da temel besin maddelerinin vücudunuz tarafından emilmesini engeller. Kaslarınız çok gerginleşir, bu da net düşünmenizi ve gevşemenizi zorlaştırır.

Uyku ortamınızı yeşillendirin. Uyku ortamınızı yeşillendirmek, bağışıklık sisteminizi tehlikeye atabilecek ve sizi bir dizi sağlık sorunu için risk altına sokabilecek toksik maruz kalma risklerini azaltmak için gereklidir. Bir Uyku Ortamını Yeşillendirmek için birkaç ipucu şunları içerir: uyku ve bağışıklık sistemini etkilediği bilinen elektromanyetik alanlar yayan koku içeren ürünler, televizyonlar, bilgisayarlar ve telefonlar gibi eşyaların çıkarılması, ayakkabıların kapıda bırakılması, toksik olmayan temizleyiciler kullanılması, iç mekan kullanımı havayı temizleyen, havalandırmayı iyileştiren ve çarşafları, çarşafları, yastık kılıflarını ve pijamaları toksik olmayan çamaşır deterjanıyla yıkayan bitkiler.

Uyku hakkında ek hususlar

Günümüz modern kültürümüz ve beklentilerimizle, bugün ortalama bir insan biraz hokkabazlık yapıyor ve bunun sonucunda çok fazla uyarılma ve stres yaşıyor. Günlük yaşamınıza biraz rahatlama eklemek, sağlıklı uyku ve genel sağlığınızın mükemmel bir tamamlayıcısıdır.

Uyku, sağlıklı insan işlevi ve üretkenliğinin tüm hayati bileşenlerini destekler. Sağlıklı uyku için yeni uyku alışkanlıkları hazırlamak ve oluşturmak için şimdiden daha iyi bir zaman olamaz.

SORUMLULUK REDDİ: BU MAKALE TIBBİ TAVSİYE VERMEZ

Bu makale yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Bu makalenin amacı, geniş tüketici anlayışını ve sağlıklı uyku bilgisini teşvik etmektir. Profesyonel tıbbi tavsiye, teşhis veya tedavinin yerini alması amaçlanmamıştır. Tıbbi bir durum veya tedavi ile ilgili tüm sorularınız için ve yeni bir sağlık bakım rejimine başlamadan önce daima doktorunuzun veya diğer kalifiye sağlık hizmeti sağlayıcınızın tavsiyesine başvurun ve profesyonel tıbbi tavsiyeyi asla göz ardı etmeyin veya sahip olduğunuz bir şey nedeniyle onu aramayı geciktirmeyin. bu makalede okuyun.

Admin
Author: Admin

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *