Uyku Ruh Halini, Hafızayı ve Performansı Nasıl Geliştirir?

Mar De Carlo tarafından

Düzenli egzersiz ve doğru beslenmeye ek olarak, doğru miktarda ve istikrarlı bir şekilde kaliteli uyku uyumak genel sağlığımız ve refahımız için hayati önem taşır. Uyku, optimum insan fonksiyonu için gereklidir ve öğrenme, hafıza, ruh hali ve performansta önemli bir rol oynar. Ortalama bir insanın optimal zihinsel ve fiziksel sağlığını koruyabilmesi için her gece yedi ila sekiz saat kaliteli uykuya ihtiyacı vardır.

Biz uyurken beynimiz ve bedenimiz asla uyumaz. Önceleri sadece dinlenmek ya da çok fazla yapmadan geçiştirilebilecek bir şey olarak düşünülen uykunun artık çok kritik bazı işlevleri olduğu açıktır. Uyuduğunuzda, vücudunuz genel sağlığınızı desteklemek için gerekli olan yenilenmeyi kolaylaştıran bir dizi aşama ve döngüden geçer.

Uyku, bilgiyi işleyerek ve yeni yollar oluşturarak sağlıklı beyin fonksiyonlarını destekler. Uyku, hafıza ve öğrenme için gerekli olan deneyimlerin anılara ve sinirsel yollara konsolidasyonuna yardımcı olur.

Uyku ve ruh hali de yakından ilişkilidir. İyi uyku iyi bir ruh haline katkıda bulunur. Öte yandan, yetersiz uyku ruh halinizi önemli ölçüde değiştirebilir; stresle başa çıkma yeteneğinizi azaltır ve sonuç olarak öfke, hayal kırıklığı, sinirlilik, anksiyete ve depresyon gibi olumsuz ruh hallerini artırır. Buna ek olarak, uykusuzluk bazı duygudurum bozukluklarının ortaya çıkma riskini artırabilir ve hatta bunlarda rol oynayabilir.

Uyanıkken fiziksel olarak ne kadar iyi performans gösterdiğiniz, ne kadar iyi uyuduğunuza bağlıdır. Uykunun hız, doğruluk ve tepki süresi üzerinde olumlu bir etkisi vardır. Bunun nedeni, uykunun kalp ve damar sisteminizin dinlenmesini sağlaması ve kas kütlesi oluşturan ve vücudunuzdaki hücre ve dokuları onaran büyüme üreten hormonların salınımını harekete geçirmesidir. Sonuç olarak, bağışıklık sisteminizi güçlendirerek hastalanmanızı önler veya hasta olduğunuzda daha hızlı iyileşmenize yardımcı olur.

Çoğu insan için iyi bir gece uykusu almak neden bu kadar zor?

Çoğu insan için iyi bir gece uykusu çekmenin bu kadar zor olmasının birçok nedeni vardır. İki ana kategori:

Birincisi: Çevresel ve sosyal koşullar 17. yüzyıl gibi erken bir tarihte başlamış ancak sanayi devrimi ve yapay ışığın kullanılmaya başlanmasıyla öne çıkmıştır. Bu koşullar şunları içerir: ışık, gürültü, sıcaklık, hava kalitesi, yatak takımı ve teknoloji.

İkincisi: Yetersiz nefes alma, beslenme yetersizlikleri, stres (vücut sürekli savaş ya da kaç halindedir), hareketsizlik, sıkı çalış/sıkı oyna kültürel tutum ve inançları, rutin eksikliği, sinir sistemi düzensizliği ve duygusal düzensizlik gibi uykuyu engelleyen sağlık ve yaşam tarzı davranışları.

Bunun hakkında ne yapabiliriz?

Optimal uyku ve sağlıklı yaşam yolculuğunuza başlamak için başlayabileceğiniz birkaç ipucu:

Uykuya karşı bakış açınızı ve tutumunuzu değiştirin. Nasıl çalıştığınız hakkında daha fazla bilgi edinmek için uyku zorluğunuzu benimseyerek ve derin bir açık meraklı ilgi alarak başlayın. Vücudunuz esasen en iyi performansı göstermesi için bakıma ihtiyaç duyan bir evdir. Uyku zorluğunuz, yaşam kalitenizi daha iyi hale getirmek için önemli bir fırsattır.

Nefes alma şeklinizin farkına varın ve nefesinizi yavaşlatma, burnunuzdan nefes alma ve diyafram nefesi gibi “günlük duraklamalar” dediğim günlük kısa nefes egzersizlerini uygulamaya başlayın. Nefes alma şekliniz sinir sisteminizi ve uyku kalitenizi etkiler.

Gün boyunca, ideal olarak sabahları parlak ışığa (güneş ışığına) maruz kalmayı artırın ve akşamları ışıkları kısarak, ışıkları yarıya indirerek yapay ışığa maruz kalmayı azaltın. evde ve yatmadan 30 dakika ila bir saat önce ekran süresinin kaldırılması.

Herhangi birinin uykunuzu engelleyip engellemediğini görmek için yiyecek, içecek, takviye ve ilaç alımınızı bir beslenme uzmanı veya doktorla değerlendirin.

Özellikle hareketsizseniz, günlük aktivite seviyesini artırın. Birçok çalışma, uygun egzersizin uykuyu iyileştirdiğini ve uyku ile ilgili sorunları hafiflettiğini göstermiştir.

Son olarak, duygularınızı tutarlı bir şekilde işlemek ve düzenlemek için bir duygusal çıkış ekleyin. Bu, bir günlüğe yazmayı, olumlu bir destek grubuna üye olmayı veya doğaçlama ya da dans dersi gibi yaratıcı bir faaliyete katılmayı içerebilir.

Admin
Author: Admin

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *