Maternity and child sleep consultant turkish /

IPHI Hamile ve Bebek Uyku Danışmanlığı Türkçe Eğitim Programı + Türkçe

IPHI Sertifikalı Hamile ve Bebek Uyku Danışmanlığı™ Türkçe Eğitim Programı

Uyku Konusunda Doğumdan Önce Başlayan Bütüncül Bir Yaklaşım

GENEL BİLGİ

 

Dünyada 9 farklı dilde eğitim veren Amerika merkezli International Parenting and Health Institute, 2009 yılından bu yana hamile, bebek ve çocuklarla çalışmak isteyen profesyonellere çeşitli sertifika eğitim programları sunmaktadır.

Online- Uzaktan Eğitim modelimiz, dünyanın her yerinde yaşayan ve uzmanlaşmak isteyen kişilerin dünya standartlarında olan eğitim programlarımızı deneyimlemelerini sağlamaktadır.

3000’nin üzerinde mezunu ile International Parenting and Health Institute, Amerika’nın en çok tercih edilen Hamile ve Bebek Uyku Danışmanlığı Türkçe Eğitim Programı şimdi size yeni bir kariyerin kapılarını açıyor.

Uyku Danışmanları olarak amacımız bütüncül bakış açımızla ve bilimsel verilere dayanarak, aileleri hamile ve bebek uykusu konusunda bilinçlendirmek, onları güçlendirmek, bilgilendirmek ve değişime adım atmaları için yüreklendirmektir.

IPHI Sertifikalı Hamile ve Bebek Uyku Danışmanlığı Eğitim Programı ile katılımcılar, hamilelik döneminde, bebeklik ve sonrasında yaşanan uyku sorunlarını fiziksel, duygusal, sosyal, gelişimsel ve çevresel faktörleri dikkate alarak, hem bebekler hem de ebeveynleri en az düzeyde hayal kırıklığına uğratacak şekilde çözecek  etkili stratejiler ve bilimsel temelli bilgiler öğrenirler.

 

Günümüzde çoğunlukla uyku sorunları katı davranışsal yöntemler ve katı programlar ile çözülmeye çalışılmaktadır. Oysa her bebek, çocuk ve aile benzersizdir. IPHI Hamile ve Bebek Uyku Danışmanları sadece çocuğun uyku problemine odaklanmaz, öncelikle uyku sorunun nereden kaynaklandığını araştırarak sorunu tespit eder. Ailelerin beklenti, hedef ve dinamiklerine uygun özel ve etkili çözümler üretir.

Siz de aramıza katılıp en kapsamlı, bilimsel verilere dayanan, tek bir yöntem üzerinde yoğunlaşmayan, uluslararası geçerliliğe sahip Hamile ve Bebek Uyku Danışmanlığı Online Türkçe eğitim programını bitirerek Uyku Koçu olmak ister misiniz?

Programın Yapısı ve Özellikleri

 

IPHI Sertifikalı Hamile ve Bebek Uyku Danışmanlığı Eğitim Programı uzaktan eğitim formatındadır.

 

Kendi zaman ve hızınızda ilerleyebileceğiniz     Online Modüller ve eğitim yolculuğunuzda size destek olmak amacıyla haftalık olarak gerçekleştirilen Canlı Destek Sınıflarından oluşan ONLİNE bir eğitim programdır.

 

Sertifikanızı almaya hak kazanmak için tamamlanması gereken iki dönemden oluşmaktadır.

 

 

1.DÖNEM: IPHI Sertifikalı Hamile ve Bebek Uyku Danışmanlığı Eğitim

Programının 1. Dönemi 14 modülden oluşmaktadır. Uyku danışmanlığında bir koç olarak  rolünüzü ve  uyku sorunlarına  bütüncül  bir bakış açısı ile yaklaşmanızı sağlayacak  ONLİNE bir eğitim programıdır.

 

Eğitim yolculuğunuza destek olmak amacıyla bir yıl içerisinde 10 ay boyunca haftada bir Online Destek Sınıfları düzenlenir. (42 Destek Dersi) Bu sınıflarda bize her türlü soruyu sorabilirsiniz. Haftalık Online Destek Sınıflarına katılamama durumunda sorularınızı bize e-posta ile gönderme seçeneğinden de yararlanabilirsiniz. Sorularınız Online Destek Sınıflarında yanıtlanacak ve kayıtlar size gönderilecektir.

 

 1. Dönem en az 10. Modülü tamamlamış olan katılımcılar, IPHI Hamile ve Bebek Uyku Danışmanlığı sertifikasını almaya hak kazanabilmek için 2. Dönem eğitimine kayıt yaptırma hakkına sahip olurlar.

 

 

 

 

2.DÖNEM: 16 Hafta süren ileri seviye bir Online eğitim programıdır. Katılımcılar 1. Dönemde öğrendikleri tüm teorik bilgi ve becerileri 16 hafta boyunca, her hafta farklı bir vaka çalışmasında uygulama fırsatı bulurlar. (2. Dönem Ocak, Mayıs ve Eylül aylarında olmak üzere yılda üç kez açılır).

 

 

Her iki dönemi de başarıyla tamamlayan öğrenciler Hamile ve Bebek Uyku Danışmanlığı Sertifikasını almaya hak kazanırlar ve IPHI Hamile ve Bebek Uyku Danışmanı Programının mezunları olarak kabul edilirler. Danışmanlar, Birinci ve İkinci Dönemi tamamladıktan sonra tüm dünyada geçerliliği olan tam bir sertifikasyon elde ederler.

 

Döneme kayıt yaptırabilmeniz için 1. Dönem 10. Modül ödevinizi teslim etmeniz gerekmektedir.

Uykunun Bütüncül Bilimi

 

Uyku Danışmanlığına Bütüncül Yaklaşımımızı Benzersiz Kılan Nedir?

 

Sağlıklı Uyku Hamilelikte Başlar

Bir ailenin uyku ihtiyaçlarını ve hedeflerini desteklemek için planlama, hazırlık ve eğitim gereklidir. Profesyonel Uyku Danışmanı, bebek daha doğmadan önce ailelerle birlikte çalışarak yapıcı, güçlendirici ve destekleyici bir rol oynar.

IPHI, uyku sorunlarını kemikleşmeden, henüz hamilelik sürecindeyken ele alınması gereken bir durum olduğuna inanır.

 

Uyku Danışmanlığına Benzersiz Bütüncül Yaklaşım: “Uyku Yönteminin Bütüncül Bilimi™” Kurucumuz Mar De Carlo Oscategui’nin kitabı olan “Uykuyla Uyanış” (Awakening Through Sleep) ile:

 

 • Davranışsal uyku eğitimi yöntemlerine başvurmadan da yaşanan uyku sorunlarını nasıl çözebileceğinizi öğreneceksiniz.
 • Uyku sorunlarını bütüncül bir yaklaşım ile değerlendirmeyi öğrenecek, bunu özümseyecek ve bu yaklaşımla danışanlarınızın karşılaştıkları uyku

 

sorunlarının kökenine nasıl inecekleri konusunda onları bilgilendirebileceksiniz.

 • Ebeveynlik felsefeleri ve ebeveynlik tutumları konusunda bilgi sahibi olacak, uyku sorunlarının altında yatan sebepleri ortaya çıkarabilmek için gerekli alt yapıya sahip olacaksınız. Çalıştığınız ailelerin uyku konusunda istedikleri hedeflere ulaşmalarına destek olacak, sağlıklı uyku alışkanlıklarını etkileyen faktörleri tespit edip, etkili çözümler ve stratejiler üreteceksiniz.
 • Hamilelikten başlayarak erken çocukluk dönemine kadar çeşitli uyku sorunları yaşayan ailelerle nasıl çalışacağınızı ve onlara nasıl destek olacağınızı öğreneceksiniz.
 • Tüm dünyada kabul görmüş davranışsal yöntemler konusunda bilgi sahibi olacak, çalıştığınız aileler için en iyi sonucu verebilecek yöntemi nasıl belirleyeceğinizi ve farklı yöntemleri nasıl birleştirebileceğinizi anlayacaksınız.
 • Uyku sorunlarını kapsamlı araştırmalar yaparak ele alma konusunda eğitilecek, böylece tek ve belirli bir yaklaşıma/yönteme odaklanmak ve hemen davranışsal yöntemler uygulamak yerine, öncelikli olarak uyku sorunlarının kökenini araştırmayı öğreneceksiniz.
 • Uykunun temel prensiplerini, uyku bilimini, nasıl işlediğini ve uyku sorunlarına bütüncül şekilde yaklaşmayı öğrenecek; uyku bilimini, davranışsal yöntemler ve duygusal zindelik ile nasıl entegre edebileceğinizi keşfedeceksiniz.
 • Beslenmenin uykuyu nasıl etkilediğini anlayacak ve öğreneceksiniz.
 • Ebeveynlerin yaşam tarzlarının, enerjilerinin, beklentilerinin ve davranışlarının uykuyu nasıl etkilediğini anlayacak ve öğreneceksiniz.
 • Doğum travmasının ve güvenli bağlanmanın uykuyu nasıl etkilediğini anlayacaksınız.
 • Bebek ve çocuk uykusu konusunda yapılan tartışmalar, yanlış bilgiler ve gerçekçi olmayan beklentiler hakkında bilgi edineceksiniz.
 • Hamilelerin, farklı yaşlarda olan bebek ve çocukların yaşadıkları uyku sorunlarını gerçek vakalar üzerinden nasıl çözebileceğinizi uygulamalı olarak öğreneceksiniz.
 • Profesyonel uyku danışmanı olarak ailelerin değişim için hazır olma evrelerini değerlendirecek ve onlara nasıl koçluk yapabileceğinizi öğreneceksiniz.
 • Emzirme ilişkisinin, hamilelikte uykunun rolünün, aile içi ilişkilerin, güvenliğin, fiziksel, zihinsel, gelişimsel ve duygusal zindeliğin sağlıklı uyku alışkanlıkları üzerindeki önemini keşfedeceksiniz.

Hedefler

 

IPHI Sertifikalı Hamile ve Bebek Uyku Danışmanlığı eğitim programından mezun olan danışmanlar aşağıdaki konularda eğitim alırlar:

 • Uyku Yönteminin Bütüncül Bilimi™
 • Uykunun temel prensiplerine odaklanan, tamamlayıcı, bütüncül, güvenli ve sağlıklı bir uyku yaklaşımı.
 • Duygusal zindelik, beslenme, uyku optimizasyonu, uykunun bütüncül bilimi, psikoloji, doğum travması, güvenli bağlanma, çevresel farkındalık ve emzirme konularını içeren, hamilelik ve yeni doğan döneminde yaşanan uyku sorunlarını da uyku danışmanlığına dahil ederek çığır açan ilk Uyku Danışmanlığı kuruluşunun bir parçası
 • Dünyada kabul gören uyku eğitimi yöntemleri, yaklaşımları ve uygulamalarını öğrenmek, birleştirmek ve özümsemek.
 • Programımız, çeşitli metodolojileri ve bunların ne zaman uygulanacağını anlamanız için çeşitli kaynaklar ve araçlar sağlamaktadır.
 • Yetişkinler, bebekler ve çocuklar için uyku biliminin işleyişi.
 • Aile dinamikleri, mizaçlar, fiziksel oda koşulları, uyku/uyanıklık döngü ve süreleri, uyku destekleri ve gelişimsel kilometre taşları hakkında eğitim.

 

 • Danışanların ihtiyaçları, beklentileri, yaşam tarzları ve değerlerine saygılı bir bakış açısı ile yaş ve gelişimsel açıdan uygun objektif bir yaklaşım.
 • Aileleri hamilelik döneminde, yeni doğan bebek ve çocuk uykusu konusunda desteklemek, eğitmek, bilgilendirmek ve hazırlamak.
 • Anneye (doğum öncesi/sonrası) sağlık, spor ve beslenme konularında uykuyla ilişkili olarak farkındalık kazandırmak.
 • Doğumdan sonraki geçiş döneminde uyku sorunları hakkında ebeveynlere destek
 • Uyku sorunları ve çözümleri, emzirme, özel ihtiyaçlar, gece çalışma ve beslenme konularında bilgi sahibi
 • Uyku ürünleri ve güvenliğini derinlemesine
 • Yeşil ve çevre dostu uyku uygulamalarını incelemek.
 • Uyku Danışmanlarının uygulama kapsamı, sınırları, etik kuralları ve hangi durumlarda danışanların farklı uzman ve kuruluşlara yönlendirileceğini değerlendirmek.
 • Danışana uygun rehberlik ve doğru yönlendirme sağlamak için suistimal, travma ve doğum sonrası depresyon gibi tıbbi müdahale gerektiren durum ve konuları farkında

 

IPHI Hamile ve Bebek Uyku Danışmanlığı Sertifika Müfredatına aşağıdakiler de dahildir:

 • Sürekli eğitim.
 • Uyku Danışmanlığı işinizi nasıl kuracağınız ve yöneteceğiniz hakkında temel bir kılavuz.
 • Gece vardiyasında ve/veya saatlik danışmanlık hizmetlerinde çalışmak isteyen danışmanlar için
 • Eğitim süresince misafir konuşmacı olarak ağırlanacak deneyimli uyku uzmanları ile etkileşim.
 • Yılda/10 ay boyunca sürecek Online Destek Sınıfları (42 Online Destek Sınıfı) ile canlı iletişim imkanı. Haftalık Destek Sınıfları eğitmen ile haftada 1 gün-1 saat olarak düzenlenir ve Online bir platformda gerçekleştirilir.

 

 • Haftalık Destek Sınıflarına katılamayan öğrencilerin eğitmene e- posta yoluyla sorularını gönderebilme ve Destek Sınıflarının kayıtlarını istedikleri zaman ve yerde dinleme imkânı.
 • Eğitim boyunca ve sonrasında Haftalık Destek Sınıflarına katılım hakkının devam etmesi ve sürekli destek.
 • Profesyonel Uyku Danışmanları Derneği (Association of Professional Sleep Consultants-APSC) üyeliğine başvuru için

Konular

 

 • Koçluk Nedir? Rolü & Görevleri
 • Koç ve Danışman arasındaki fark
 • Koç ve Danışan arasındaki iletişim nasıl olmalıdır?
 • Koçluk Sözleşmesi
 • Koçlukta Aktif Dinleme Teknikleri ve İletişim Becerileri
 • Koçlukta Etik Kurallar ve Profesyonellik
 • Müşteri Anlama Becerileri ve Müşterilerin Değişime Hazır Olma Evrelerinin Analizi
 • Uyku Danışmanlığında Yaşanan Zorluklar ve Baş etme Yöntemleri
 • Zaman Yönetimi
 • Müşteri ilişkileri ve Ön Görüşmeler
 • Uyku Danışmanlığı Sektöründe Kullanılan Yöntemler ve Tartışmaların Temel Bir Derlemesi
 • Bebek ve Çocuk Uyku Sorunları ve Çözümleri
 • Hamileler ve Uyku
 • Bebekler ve Uyku
 • Uykunun Temel Prensipleri
 • Uykunun Bilimi
 • Hamilelikte Yaşanan Uyku Sorunları ve Çözümleri
 • Doğum Sonrasında Yaşanan Uyku Problemleri
 • Ağlamak Ne Demektir? Ağlamak Bebeklere Zarar Verir mi?
 • Duygusal Zindelik ve Uykulara Etkisi
 • Sağlık Bilimi
 • Dünyada Uygulanan Davranışsal Yöntemler, Çeşitleri, Özellikleri ve Uygulanması
 • Uyku Geçişleri
 • Uyku Hijyeni
 • Beslenme ve Uykuya Olan Etkileri
 • Davranışı Mesaj Olarak Görmek
 • Ebeveynler ve Çocuklar için Davranış Stratejileri
 • Doğal Ebeveynlik
 • Pozitif Ebeveynlik
 • Sağlıklı Emzirme İlişkisi
 • Emzirmek ve Uyku Eğitimi Birlikte Mümkün Mü?
 • Anne Sütü ile Beslenen Bebeğin Bakımı
 • Anne Sütü ile Beslenen Bebekler ve Formül Süt ile Beslenen Bebekler
 • Küme Beslenme/Rüya Öğünü (Uyku Öğünü)
 • Gece Beslenmeleri ve Azaltma/Kesme Yöntemleri
 • Güvenli Bağlanma İlişkisini Korumak
 • Ayrılık Kaygısı
 • Kolik/Reflü
 • Uyku Apnesi
 • Alt Islatma
 • Ani Bebek Ölüm Riski
 • Uykuya Yardımcı Araçlar
 • Kundaklama
 • Beyaz Gürültü
 • Doğum Sonrası Depresyon (PostPartum)
 • Bebek ve Çocuk Ürünlerinin Güvenliği
 • Bebek ve Çocukların Gelişimi
 • Güvenli Bağlanma/Bebek Taşıyıcıları
 • Uyku Gerilemesi
 • Uykuya Direnme
 • Bebek ve Çocuklarda Gece Uyanmalarının Nedenleri ve Çözümleri
 • Sabah Erken Uyanma Nedenleri ve Çözümleri
 • Yetersiz Gündüz Uykuları ve Çözümleri
 • Uyanıklık Süreleri
 • Destekli Uykular (sallama-kucak-meme-pış pış)
 • Hastalık
 • Kabuslar & Gece Terörü
 • Birlikte Uyuma (Cosleeping)
 • Kusma
 • Sınırlar
 • Seyahatler ve Yolculuklar
 • Kardeşlerle Aynı Odayı Paylaşma
 • Bebek ve Çocuklarda Dil Gelişimi & Dunstan Bebek Dili
 • Mizaç Özellikleri ve Uykuya Olan Etkileri
 • Bebek ve Çocukları Rahatlatma Stratejileri & Rahatlama Hiyerarşisi
 • Duyu Bütünleme
 • Müşteri İlişkileri & Bilgi Edinme Formlarının Oluşturulması
 • IPHI Danışmanlık Kılavuzu
 • Uyku Planının Anatomisi, Özellikleri ve Hazırlanması
 • Örnek Vakalar
 • Danışmanlıkta Başarının Anahtarları
 • Ticari İşletmenin Kurulması Temel Bilgilendirme
 • Yükümlülük
 • İnternet Sitesi & Pazarlama Temel Bilgilendirme

Katılımcı Yorumları

 

1.

Dr. Ahmet Özcan:

Uyku Problemi olan hastalarıma polikliniğimde ilaçsız nasıl yardımcı olabilirim çabasıyla araştırırken tanıştım Güliz Hanım ile. Yaklaşık 1 yıla varan süreçte kendisinden eğitim alıyorum. Kendisini tanıdığıma inanılmaz memnunum. Benim gibi yaptığı işte en iyi olma, mükemmeli yakalama çabasında bir Çocuk Doktoru için dahi sanki ulaşılamaz bir konumda.

 

Mükemmel seviyede kendini geliştirmiş. Eğitimimi tamamlayınca alacağım IPHI Hamile ve Bebek Uyku Danışmanlığı sertifikasını Üniversite diplomamdan ve uzmanlık belgemden sonra en değerli sertifika olarak görüyorum.

 

Harika bir iş çıkartıyorsunuz. Kendime yaptığım en değerli yatırımlardan biri sizinle tanışmam ve sizden bu eğitimi almam Güliz Hanım.

 1.  

Ebru Ürer Şengül: (Peritozu Uyku)

Hepimizin hayatında bazı dönüm noktaları ve kendimizi şanslı hissettiğimiz kararlar vardır. IPHI Türkiye programına dahil olmak ve Türkiye Koordinatörü Güliz Hanım ile tanışmak da benim için öyle oldu… Bebek uyku danışmanı olmak istiyor ama bana bu yolda gerçekten katkı sağlayacak, başarılı olmamı destekleyecek, hem bilgi hem deneyim anlamında zenginleştirecek bir eğitim programı olup olmadığını bilemiyordum. Araştırmalarım sonucunda yolum IPHI Türkiye programı ile kesişti. İyi ki de kesişti. Sevgili Güliz Hn ile telefonda yaptığımız ön görüşme karar vermemi çok daha kolaylaştırdı. Eğitime başlayınca da ne kadar doğru bir karar verdiğime emin oldum.

 

Yaklaşık 1 yıl süren eğitim boyunca; iki şey beni özellikle çok etkiledi ve mutlu etti. Birincisi, Güliz Hanım’ın harika eğitmenliği.. Elinden geldiğince deneyimlerini ve bilgisini bizimle paylaşması, konusuna hakimiyeti, bizlerle kurduğu sıcak ve içten iletişim, yol göstericiliği, disiplini benim için çok değerliydi… Diğeri ise, programın içeriğinin gücü. Yani, sadece eğitim veya sertifika vermiş olmak için eğitim verilmiyor olması. Gerçekten her bir modül çok güçlü bir içeriğe sahip. Bir yandan bilgilenirken bi yandan da uyku danışmanlığı deneyimi kazanıyorsunuz. Tek bir bakış açısıyla değil, vakalara çok yönlü bakabilecek önemli bir birikim elde ediyorsunuz. İşini gerçekten iyi yapmak isteyen ve bu mesleğe tutkuyla yaklaşan kişiler için bu çok önemli, benim için de öyleydi…

 

Diyecek hem çok şey var hem de yok aslında. Ne desem az kalacak… Bugün bebek uyku danışmanı olarak, ailelerin ve bebeklerinin hayatına dokunabiliyor ve onları mutlu edebiliyorsam, IPHI programdan mezun olmamın ve sevgili Güliz Hanımın katkısı büyük… İyi ki yolumuz keşişti, iyi ki bu programdan mezun oldum.. Bir kez daha teşekkürler…”

 

Eğitmen : Güliz Gülsever Özsaruhan

International Parenting and Health Institute’da 1 sene süren Hamile ve Bebek Uyku Danışmanlığı sertifika eğitim programını tamamlayan Güliz G. Özsaruhan, UYUYAN BEBEKLER markasının kurucusudur. Çocuk gelişimi konusunda uluslararası düzeyde tanınmış olan Dr. Harvey Karp’ın geliştirmiş olduğu Happiest Baby Educator’ın lisanslı eğitmenidir.

Lisans eğitimini İstanbul Bilgi Üniversitesi Medya ve İletişim Sistemleri bölümünde tamamlayan Güliz G. Özsaruhan, 2. Üniversitesini Çocuk Gelişimi alanında tamamlamıştır.

IPHI Sertifikalı Hamile ve Bebek Uyku Danışmanlığı Eğitim Programının Türkiye partneri ve Türkiye eğitim programının eğitmeni olan Güliz G. Özsaruhan İzmirli ve 5 yaşında olan oğlu Pars’ın annesidir.

İletişim:

Güliz Gülsever Özsaruhan

E-mailguliz.ozsaruhan@gmail.com / bilgi@parentinghealthinstituteturkey.com

İnternet Sitesi:

https://parentinghealthinstituteturkey.com / www.uyuyanbebekler.com

Instagram Sayfası: uyuyan.bebekler

 

Eğitim Ücreti

 1. Dönem:

Peşin Ödeme:  $2,500 

6 Taksit ile Ödeme: 450 USD X 6 

 1. Dönem:

Peşin Ödeme: 1700 USD

4 Taksit ile Ödeme: 425 USD X 4

We are excited to meet you and we look forward to supporting your professional journey.

Please feel free to drop us a line.
PO BOX 996, Ojai, CA 93024
Phone: 415-754-5277
Fax: 415-704-3259
© 2019 by International Parenting & Health Institute.
Association of professional sleep consultants | IPHI | International Parenting and Health Institute
Baby planner professionals european association | IPHI | International Parenting and Health Institute
Baby planner professionnals canadian association | IPHI | International Parenting and Health Institute
Association of professional sleep consultants | IPHI | International Parenting and Health Institute
Baby planner professionnals canadian association | IPHI | International Parenting and Health Institute
Baby planner professionals european association | IPHI | International Parenting and Health Institute
© 2019 by International Parenting & Health Institute.